STOLAR, 2st, snarlika, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Målade i ljus kulör och delvis bronserade. Genombruten ryggbricka. Svarvade ben med h-kryss. Snidad dekor av bl a mussla i sargen. Lösa stoppade sitsar klädda i ljust tyg. Höjd 96, sitthöjd 47 cm.
Sprickor. Slitage. Renoverade.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.