LJUSKRONA, Oscariansk, 1800-talets slut. Höjd 70 cm.

Förgylld stomme i mässing behängd med prismor. Stomme delvis glasad. För åtta ljuspunkter samt elektrifierad.

Ej funktionstestad. Bruksslitage, smuts. Senare dragen el. En prisma saknas.

Utropspris
5 000 SEK