TAZZA, brons och onyx. Empirestil, 1800-talets slut.

Kvadratisk sockel med tassfötter uppbärande tazza. Rikligt dekorerad med bl a palmetter, blad och jesusansikte. Höjd 21, längd 36 cm.

Slitage. Onyxen med smärre nagg. Anlöpningar.

Utropspris
3 000 SEK