TAKLAMPA, Hans Bergström, Ateljé Lyktan, 1940-tal. Höjd 44 cm.
Stomme i mässing med dekor av blomster. Skärm i vit textil. Etikettmärkt. Diameter 53 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Skärm med fläckar och ställvis lossade sömmar. Rost.