BENGT LINDSTRÖM, olja på pannå. Signerad och daterad -61.
"Feuilles vertes". A tergo betitlad och även signerad samt daterad Lindström -61. Ca 61x103 cm.
Något lös i ramen.
Denna oljemålning beställdes av Lindström i Paris 1961 av nuvarande ägares föräldrar. Målningen har enligt ägarens önskemål hängts liggande med signaturen på den ena långsidan. Lindströms intention var dock att målningen skulle presenteras stående.
Bengt Lindström föddes 1925 i byn Storsjö kapell, Jämtland och dog 2008 i Sundsvall. Han är känd som bildkonstnär och har haft stort genomslag med sitt pastost abstrakta spontanitetsmåleri med starka färger och förvridna ansikten. Lindström utbildade sig på Konstfack och gick i lära hos både Isaac Grünewald och Otte Sköld. Han studerade i såväl Köpenhamn som i Chicago och bodde under flera år i Paris, där han antogs vid både André Lhote och Fernand Légers målarskolor. Genom sitt intresse för färgernas inneboende kraft kom han under 1950-talet i kontakt med Cobra-gruppen i Frankrike. Lindström gjorde flera monumentala målningar och ett av hans enskilt största verk är silomålningen i Örebro. Han finns representerad på Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Museet i Stockholm och Göteborgs Konstmuseum.