Vitmålad med bronserade detaljer, svängda former, urtavla märkt Nylander Stockholm, två lod medföljer, höjd 220, bredd 44 cm . Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Torrsprickor. Smärre fläckar. Krackelerad. Smärre färgbortfall. Renoverad. Kompletterad. Omarbetad. Urverk ej ursprungligt tillhörande.