Lackerad mahogny med intarsia i olika träslag. Motiv av man med luta på dörr, samt urnor på sidorna. Lös skiva i sten. En underliggande låda samt en dörr. Beslag och dekor i metall. Metallskodda ben. Höjd 72, bredd 38, längd 53 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Repor och stötmärken. Dörren något lös.