Cecile Manz

(Danmark, Född 1972)
Cecile Manz
(Danmark, Född 1972)

TAKLAMPA, "Caravaggio P3", design Cecile Manz, 2000-tal.

Grå lackerad metall. Diameter 40 cm höjd 51 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Caravaggio pendelarmatur designad av Cecile Manz är utvald av Dansk Design Center till att illustrera vad som kännetecknar god design på 2000-talet. Designern Cecile Manz mottog dessutom Bruno Mathsson-priset 2009 för att givit modern dansk design en kvalitetsstämpel.

Utropspris
2 000 SEK