POTTSKÅP, 1800-talets andra hälft.

Betsad björk. Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring. Dörr med bakomliggande hyllplan och en låda. Bredd 41,5. Djup 38,5. Höjd 82,5 cm.

Två lösa listbitar till sockel medföljer. Slitage. Smärre fanerskador och torrsprickor.

Utropspris
1 500 SEK