Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

NILS KREUGER, olja på pannå, monogramsignerad NK och daterad Katwijk -83.

Ung pojke, motiv från Holland. Utförd i juli-augusti 1883. 27,5 x 20 cm.

Pannå med smärre spricka. Retuscheringar. Smärre färgbortfall. Smärre slitage. Oxiderad fernissa.

Proveniens

Läkare Sigurd Linder, Härnösand.
Privat samling.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen sid 223 som nr 30 ("Tiggarpojke på stranden").
Konst i Svenska Hem, vol. II, band 5, upptagen samt avbildad sid 378 under samling 377: "Läkare Sigurd Linder, Gådeå sjukhus, Härnösand" (under titeln "Bondpojke").

Denna lilla pannå är en av ett ytterst begränsat antal bevarade kända målningar från konstnärens vistelse i Holland sommaren 1883.

Nils Kreuger tillbringade juni 1883 i Grez utanför Paris innan han i slutet av månaden vände tillbaka till Sverige där han hälsade på familjen i Kalmar under några dagar. Den 2 juli inställde han sig till det betydelsefulla Konstnärsmötet i Köpenhamn varifrån han, i sällskap av Richard Bergh, i första veckan av juli fortsatte över Amsterdam till det lilla fiskeläget Katwijk aan Zee vid Nordsjön ungefär en mil utanför Leiden.

Kjell Boström skriver i sin biografi från 1948: "Kreuger vandrade i det vajande strandgräset och såg augustihimlen skymma över de holländska vidderna. Som utflöde ur en panteistisk naturkänsla förnimmes stämningen i Herde med får - ett svagt gulrosa kvällsljus vilar över gräset, som med lätta, japanskt graciösa vippor böjer sig för kvällsbrisen".

Boströms omnämnande av "Herde med får" (olja på duk 47 x 66 cm, signerad N. Kreuger och daterad Katwijk aan Zee 1883, tidigare i direktör Torsten Odquists samlingar, Göteborg) är av intresse för den aktuella målningen. Vid en jämförelse med "Herde med får" (avbildad på samma uppslag i Boströms bok) kan man utifrån pojkens kläder samt attribut sluta sig till att det är samma pojke som agerat modell i bägge målningarna. Att Boström omnämner den aktuella målningen som "Tiggarpojke på stranden" i sin verkförteckning får därför anses som ett misstag då det snarare rör sig om en "Bondpojke" (vilket Konst i Svenska Hem betitlar den) eller helt enkelt en ung herde.

Det mesta talar också för att den lilla pannån var en förstudie till den större "Herde med får".

Boström, avslutningsvis, avslutar sin beskrivning av Kreugers vistelse i Holland enligt följande: "När de båda kamraterna i september efter avstickare till Rotterdam och Dordrecht och museistudier i Antwerpen återvände till Paris hade Holland vunnit en plats i deras hjärta. För Kreuger var Holland nu inte bara Rembrandts land; han kände stark själsgemenskap med de 'låga ländernas' trygga folk".

Utropspris
20 000 SEK