APPLIQUER, ett par, Louis Philippe, Frankrike 1830/40-tal.

Förgylld och patinerad brons. Vinlövsbekransad satyr och nymf. Nedtill bockfötter och musiktrofé. För fyra ljuspunkter vardera. Höjd 93 cm.

Ställvis slitage. Smärre bortfall av patinering. En skruv saknas. En ljuspipa sned.

Proveniens

Bukowskis 2012, Höstens Klassiska Auktion 571

Utropspris
80 000 SEK