Förgylld och patinerad brons. Vinlövsbekransad satyr och nymf. Nedtill bockfötter och musiktrofé. För fyra ljuspunkter vardera. Höjd 93 cm.
Ställvis slitage. Smärre bortfall av patinering. En skruv saknas. En ljuspipa sned.
Bukowskis 2012, Höstens Klassiska Auktion 571