KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Edlunds Silvervarufabrik, 1939. Total vikt 887 g.
Lätt uppsvängd form med dekor av fleuroner och knoppdekor av blomster. Kaffekannan med handtag av ebenholtz. Gräddkanna och sockerskål invändigt förgyllda. Höjd 7-19 cm.
Smärre slitage. Förgyllning med slitage. Undertill monogramgravyr.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.