JARDINIERE, Frankrike, Louis XVI-stil, 1800-talets slut.
Stomme i mässing. Insats i blåglaserat porslin. Rik dekor med girlanger och hänklar i from av antikiserande kvinnoansikten. Bandrosetter. Längd 47 cm. Bredd 30 cm. Höjd 40 cm.
Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.