YNGVE EKSTRÖM, fruktbord, 1900-talets andra hälft.
Olika träslag. Stomme av ek. Avtagbar skiva. Otydlig märkning. Längd ca 62, bredd ca 63, höjd ca 47 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage med bland annat repor och stötmärken. Mindre ostadig.