BORDSGARNITYR, 3 delar, Frankrike, omkring sekelskiftet 1900.

Patinerad metall samt sten. Ett par urnformade ljusstakar. Bordsuret krönt av skulptur "La Brise" efter Charles Perron. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Höjd 44- 65 cm.

Slitage. Ej funktionstestad. Flertalet nagg. Skulpturen sitter något löst. Lagningar. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK