Patinerad metall samt sten. Ett par urnformade ljusstakar. Bordsuret krönt av skulptur "La Brise" efter Charles Perron. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Höjd 44- 65 cm.
Slitage. Ej funktionstestad. Flertalet nagg. Skulpturen sitter något löst. Lagningar. Nyckel saknas.