OSSIAN ELGSTRÖM, fruktservis, 12 delar, flintgods, "Pajala" Rörstrand, troligen 1939.
Samiska motiv. Diameter ca 21 respektive 30 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Två assietter med mindre nagg. Mindre krackelyr. Ställvis krackelerade.