NATTLÅDA, Nyrenässans, 1800-talets andra hälft.
Ek. Rektangulär med gångjärnsförsett lock. Rik dekor av stiliserade blommor i relief. Längd 66x 55, höjd 24 cm. Nyckel finns.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Renoverad yta, senare lås. Torrsprickor. Slitage. Torrsprickor.