HANS AGNE JAKOBSSON, takarmaturer, ett par, Markaryd, 1900-talets andra hälft.
Taklampor, mässing, en ljuspunkt. Kupa i klarglas, diameter 22 cm. Stång med förlängning. Höjd ca 235 + 20 cm.
Smärre slitage. Kupor men smärre tillverkningsdefekter och kantnagg vid håltagning. Ej funktionstestad.