Bemålad furu. Rak form, i fronten två räfflade dörrar. Nedtill två lådor.Framskrapad originalfärg. Bredd 123, djup 47, höjd 203 cm. Nyckel finns.
Slitage, smärre skador. Renoverad. Kompletterad. Maskstungen. Senare list upptill. Låset defekt.