ISMO HÖLTTÖ, "SAIL".
A tergo signerad och stämplad. Silvergelatin avdrag 1964, 1/2, bildstorlek 38,6x27,7.
Ej examinerad ur ram.
Cannes, Frankrike 1966; Ateneum, Helsingfors 2015; Kuntsi, Vasa 2015-2016.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.
Ismo Hölttö hör till en av Finlands genom tiderna främsta fotografer. Hans konstnärligt sett ”gyllene period” anses vara tiden mellan 1961 och 1970 då han som ung guldsmed, under sin fritid, fotograferade en samling porträtt av det finska folket på landsbygden och i städerna. Hans arbeten rönte stor uppskattning redan då, och i dag jämförs Hölttös produktion med verk av de internationellt mest kända namnen inom fotokonsten. År 1970 beviljades Ismo Hölttö Statens konstnärsstipendium med vilket han kunde öppna en egen fotostudio. Därefter arbetade han som professionell fotograf ända fram till år 2000, då han gick i deltidspension. Numer koncentrerar Hölttö sin kreativa kraft på en tidigare omtyckt konstform: croquis-teckning, som han inledde studier i redan år 1964. I sina kraftfulla, skickligt utförda teckningar av det finska folket har Ismo Hölttö förblivit sitt tema trogen.