Fanerad med björk, jakaranda och almrot. Nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. En låda. Kopplad benställning. Snickare K Eklund. Märkt med etikett. Bredd 99. Djup 47. Höjd 116 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Knoppar med skador. Fanerskada/lagning på ett ben.