SERGE CHARCHOUNE, olja på duk, signerad och daterad -29-30.
Komposition med päron. 19 x 27 cm.
Obetydlig ytsmuts. Mindre krackeleringar.
Sophie-Louise Wachtmeister, Helsingborg. Sophie-Louise Wachtmeister bodde i Paris under 1920-talet och lärde då känna många konstnärer, bl a Erik Olson och Serge Charchoune. Under denna tid förvärvades, direkt av konstnären, bl a detta konstverk som sedan dess varit i familjens ägo.