NILS MÖLLERBERG, skulptur, "Flora", patinerad brons, signerad och daterad 1930.
Kvinna med krans i håret. Gjutarstämpel Stockholms konstgjuteri. Höjd 36 cm.
Sedvanligt ytslitage.
Flora i brons står som original sedan 1929 i Västerås samt repliker finns sedan 1931 i Kävlinge, Kristianstad samt Göteborg.