BYRÅ, gustaviansk stil, 1800-talets första hälft

Mahognyfanérad, tre lådor i front med mässingslister, dragringar och runda nyckelbeslag. Tvärställda hörn med kannelyrer och fötter med mässingsskoning. Lös konturerad kalkstensskiva. Längd 91, bredd 52, höjd 82 cm. Nyckel finns.

Ett krånglande lås. Smärre slitage. Smärre fläckar. Nagg(stenskiva). Smärre sprickor.

Utropspris
8 000 SEK