PEHR EMANUEL LIMNELL, olja på duk.
Olof Skötkonungs dop. 99x75 cm.
Skador. Lagning. Krackelerad, hål i duk.
Konstnären utställde 1810 en målning med detta motiv på Konstakademien i Stockholm.