STOLAR 6 st, Norge, 1950/60-tal.

Stommar av troligen valnöt. Sitsar och ryggar klädda med galon.

Slitage. Enstaka sprickor.

Jämför tidigare sålda nr. 797076.
Se även Linder, Mats, Møblene er fra Rastad Relling, Form Forlag, 2016, s. 76-77.

Utropspris
3 000 SEK