TAKKRONA, porslin, "S.P.A.", Capodimonte-liknande stämpel, omkring 1900-tal. Höjd ca 50 cm exkl kedja.

Stomme med sex svängda ljusarmar. Floral dekor och förgyllda partier. Diameter ca 50 cm.

Smärre slitage. Nagg. Ej funktionstestad.

Proveniens

Inköpt i Genève hos Société Genevoise D'Electricite Max Olivet, 6 Cours de Rive, 1976., kvitto medföljer.

Utropspris
3 000 SEK