PHILIP ARCTANDER, tillskriven, fåtölj, "Clam Chair" / "Muslinge", 1940/50-tal.

Ben och armlän i betsad bok. Stoppad rygg och sits med monokrom klädsel.

Slitage. Senare klädsel. Lagningar. Limmade ben. Smärre fläckar. Fastspikade möbeltassar i gummi på tre av benen. Mindre sprickor.

Utropspris
20 000 SEK