KARIN PARROW, olja på duk, signerad K.T.P (Karin Taube Parrow), daterad Jan. 1928.
Stilleben med krokus. 56 x 44 cm.
Krackelerad. Svagt gulnad. Uppfodrad duk.
Parrow, Karin (1904-1984), svensk målarinna. Syster till Evert Taube. Hörde till Göteborgskoloristernas krets. Tog starka intryck av kollegan Ivan Ivarsons färgstarka måleri, som hon omformade i en expressiv natursyn. Hennes senare måleri visar mer dämpade färger när hon målar landskap och figurer från skärgården vid Göteborg.