Karta över Kungliga flottans station i Stockholm (Skepps- och kastellholmen)
Inskriberad ”Karta öfver Kongl. Majts Flottas Station uti Stockholm / Upprättad år 1842 af E. Warberg / Kopierad och rättad januari 1850 af Victor af Klint”. 52 x 68 cm.
Ej examinerad ur ram. Gulnad. Smärre fläckar. Veck. Blyertspåskrift
Kartan är en rättad och uppdaterad version efter en karta av Kapten J. E. Warberg upprättad 1842 (Krigarkivet; SE/KrA /0492/A19 1a /11:01). Fredrik Victor af Klint var informationsofficer i navigations- och sjö-krigsvetenskaperna vid krigsakademin 1858-67 och inspektör för rikets navigationsskolor 1868-90 samt befordrades till kommendör 1890. Han publicerade efter utländska förebilder De första grunderna till teoretisk mekanik (1878) och Minsta qvadratmetoden (1884). Han var son till Viceamiral Gustaf af Klint (1771-1830), vilken påbörjade det storartade kartverket Sveriges sjöatlas.1 hans bror, Eric Gustaf af Klint (1801-46), premiärlöjtnant vid flottan och informationsofficer vid styrmansskolan i Karlskrona, erhöll 1840 Kungl. M:ts uppdrag att fortsätta deras faders verk. Han publicerade Plan och sferisk trigonometri (1840), Lärobok i navigationsvetenskapen (1842) och Nautiska och logarithmiska tabeller (1842). Han blev kapten 1841. 1845 sändes han med korvetten Carlskrona till Buenos Aires, där han 1846 på Sveriges vägnar undertecknade en traktat, genom vilken Argentina erkändes som självständig stat. På hemvägen omkom han genom att skeppet norr om Cuba drabbades av orkan och gick till botten, varvid endast 17 av ett 130-tal besättningsmän räddades.