Omgjord från takfotogenlampa. Stomme i mässingsfärgad metall. Kupa i glas med växtdekor. Diameter ca 48 cm.
Slitage. Anlöpningar. Bucklor. Flertalet nagg. Ej funktionstestad. Senare kupa.