TAKLAMPA, omkring år 1900. Höj- och sänkbar höjd ca 145 - 180 cm.

Omgjord från takfotogenlampa. Stomme i mässingsfärgad metall. Kupa i glas med växtdekor. Diameter ca 48 cm.

Slitage. Anlöpningar. Bucklor. Flertalet nagg. Ej funktionstestad. Senare kupa.

Utropspris
2 000 SEK