SIMON GATE, KNUT BERGQVIST och HEINRICH WOLLMANN, vas, graalglas, Orrefors, numrerad 264 samt daterad 1917.

Vit- och plommontonat glas med svarta påklippta detaljer. Graaldekor av blommor. Märkt "SGraal, Orrefors, 1917 KB - HW". Glasblåsarmästare Knut Bergqvist, etsare Heinrich Wollman. Höjd ca 19 cm.

Smärre slitage. Smärre tillverkningsdefekter.

Utropspris
12 000 SEK