Vitmålade med grön-bronserade dekordetaljer, diverse stavdekorer. Svarvade kannelerade bladhölstrade ben.
Soffa med flankerande sfinxer och lejonmaskaroner. Längd ca 180 cm.
Karmstolar, ett par sk. baljfåtöljer med svängd rygg övergående i karmar. Lejonmaskaroner. Sabelformade bakben.
4 stolar
Bord med rund infälld marmorskiva. Diameter 75, höjd 72 cm.
Bokhylla med hyllor och lucka nedtill. Div. stavdekorer och flankerande karyatider. Bredd 128, djup 135 cm.
Konsoler till gardinuppsättning medföljer.
Slitage. Nedsutten stoppning. Färgbortfall. Fläckar. Krackelerad.
Inköpt vid förra sekelskiftet 1900 av stadsmäklaren i Göteborg, bankiren Willgodt Kullgren. Sedan ärvd inom familjen. Har sedan även stått på änkesätet till Trolleholm, Hallsfarm.