Alexander B Ljubawin, pokal med lock, S:t Petersburg 1896.

Invändigt förgylld. Nedåt avsmalnande, på rund fot, matterad yta med Estniska riksvapnet i relief. Foten med minnesgravyr. Höjd 38 cm, vikt 1.154 gram.

Smärre slitage. Bucklor. Knoppen något sned.

Utropspris
15 000 SEK