TAKKRONA / TAKAMPEL, empirstil, 1900-talets första hälft.

Mittskålen av svart metall, kronringen dekoreras av 5 ljusarmar och bandkransar. Diameter 55 cm. Total höjd ca 75 cm.

Omfattande slitage. Senare elektrifiering. Ej funktionstestad.

Utropspris
150 EUR