SKÅP, jugend, tidigt 1900-tal.
Två delar. Överdel med tre dörrar med betsad dekor med bakomliggande hyll- och lådinredning. Betsad dekor av kalkon, herde med grisar, tupp samt liljor. Underdel med svarvade ben och kulfötter. Längd 211, djup 45, höjd 160 cm. Nyckel finns.
Slitage. Två nyckelskyltar skadade, en senare. Senare hyllplan och lådor. Repor. Smärre fläckar. Enstaka stötmärken.