GÖSTA ADRIAN-NILSSON, blyerts på papper, osignerad. Troligtvis utförd 1925-1931.
Skiss med husar på post utanför kasern. Cirka 24,5 x 18 cm. A tergo plangeometriska kompositioner samt figurkomposition (möjligen utkast till skulptur?).
Arkets övre kortsida med horisontellt veck/nedvikt papper (arkets egentliga totala mått: cirka 26,5 x 18 cm). Nedre vänster hörn med smärre pappersförlust. Påskrifter i blyerts av konstnärens egen hand med angivelser av vilka färger som föreligger i kompositionen. Invikt. Pappersförlust. Missfärgad.
Fil. lic. Harry Runnqvist, verkställande direktör för Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm.
Fil. dr. Jan Runnqvist, verkställande direktör för Galerie Bonnier, Gèneve samt Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm (i arv från ovanstående, hans far).
Därefter i arv.
Troligtvis utförd under perioden mellan GANs återkomst från Paris (maj 1925) och flytt till Stockholm (början av 1931). Under denna period bodde GAN i Lund men besökte emellanåt Malmö. Möjligtvis avbildar kompositionen husarkasernen vid Regementsgatan 22, på Väster i Malmö, vilken uppfördes 1898 och revs 1960.
Gösta Adrian-Nilsson är främst känd som bildkonstnär, en pionjär inom Svensk modernism. Han studerade vid Tekniske Selskabs Skole i Köpenhamn och sedan för Johan Rohde vid Zahrtmanns skole i Köpenhamn. Som avantgardist sökte han ständigt nya intryck. I Berlin hos kretsen kring den radikala tidskriften Der Sturm, genom Kandinsky och Franz Marc. I Paris genom Fernand Legér och konstnärer i hans krets. GAN var en eklekticist i dess positiva bemärkelse. Han tog 1900-talets konststilar och skapade sitt eget uttryck. Symbolism, kubism, futurism, expressionism, konstruktivism och teosofi rymdes i hans mentala palett. Han hade en skarp blick för det manliga och hans måleri vitaliserades gärna av den modern teknologins energi, sprakande erotik och tyranners eko. Ingen svensk modern konstnär uppvisar en sådan säregen stil.
Läs mer