Teservis med nationalromantisk dekor,
7 koppar med fat. (En kopp med nagg = en kopp med fat medföljer.)
Tekoppens fat ca 15 cm i diam. Koppens höjd 5 cm.
Sockerskål, höjd 10 cm.
Tekanna, höjd 10 cm.
Gräddsnipa, höjd 9 cm.
Ställvis blekt. Smärre slitage.