SEGELFARTYGSMODELL, av segelmakare och sjömannen Gustav Sixten Wiman. 1900-talets första hälft.

Modell av en fyrmastad bark. I glasad låda av mahogny. Längd ca 69, bredd 23,5, höjd 48 cm.

Slitage.

Proveniens

Gustav Sixten Wiman segelmakare och f.d. sjöman har byggt modellen. Wiman tjänstgjorde på det avbildade skeppet omkring 1900. Han startade sedan Wimans segelmakeri i Gamla stan, Stockholm.

Utropspris
4 000 SEK