Stomme av mässing. Glasad stomme. Behängd med olikslipade prismor, dekor av glasstavar. För sex ljus, sex ljuspunkter. Diameter 60 cm, höjd 82 cm.
Slitage. Damm. Smärre nagg. Ej funktionstestad.