GUSTAF I LYBERG, Eksjö (v 1821-1858) samt A THEODORE BARKMAN, Varberg 1846, bägare, 2 st supkoppar, silver.

Konande med gallerkant, svisselerad dekor av blomma samt initialer. Höjd ca 5 cm, vikt 39 gram.

Slitage, skador, bucklor. Hänklar saknas.

Proveniens

Falk Simons silversamling: FS 451 samt FS 486.

Munthe, Gustaf, Falk Simons Silversamlning, P.A Nordstedt & Söner, Stockholm, 1938, s 156 samt 159.

Utropspris
2 000 SEK