Sköldformad stoppad ryggbricka, skuren kröndekor. Fast stoppad klädsel med djuphäftning. Bredd 42 cm, sitthöjd 42 cm, total höjd 95 cm.
Ställvis slitage och skador. Flertalet större fläckar. Dekordel saknas.