Cylindrisk, fotlös, med rikt driven dekor av barockblommor, runt mynningskanten minnesgravyr och datering. Diameter 9, höjd 9,5 cm, vikt 158 gram.
Åldersrelaterat slitage. Bristningar. Mindre bucklor.