Thomas Hansen Pop (verksam i Aalborg 1695-), bägare, silver, daterad i gravyren 1704, barock.

Cylindrisk, fotlös, med rikt driven dekor av barockblommor, runt mynningskanten minnesgravyr och datering. Diameter 9, höjd 9,5 cm, vikt 158 gram.

Åldersrelaterat slitage. Bristningar. Mindre bucklor.

Utropspris
8 000 SEK