Michael Olof Barkman, Varberg 1830, kalkar, 2 st, silver, en med otydliga stämplar.

Klockformad kuppa, på ben med kvadratisk fotplatta, livet med svisselerad blomdekor. Höjd 10,5 och 12 cm.

Slitage. En med senare fylld fot. Bucklor. Lagningar.

Proveniens

En från Falk Simons silversamling: FS 473.

Munthe, Gustaf, Falk Simons Silversamlning, P.A Nordstedt & Söner, Stockholm, 1938, s 157.

Utropspris
3 000 SEK