BÄGARE, 2 uppsättningar av 6, silver, Markströms Guldsmeds, Uppsala, 1959 och 1970. Totalvikt ca 592 g.

En uppsättning förgylld på insidan och på fot, 1959. Höjd ca 5 cm. En uppsättning med hamrad yta, 1970. Höjd ca 5,5 cm. Etuier medföljer.

Bruksslitage, mindre fläckar och ytsmuts. Ställvis mindre förlust av förgyllning. Locket saknas för ett etui och den andra är något slitet.

Utropspris
1 500 SEK