SERVISDELAR, 17 + 35 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen samt Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft.

Royal Copenhagen; kaffekanna, mjölkkanna, två gräddkannor i olika storlekar, kaffekopp med fat, två cremekoppar, sockerskål, skål på fot, vas, ljusstake för värmeljus, äggkopp, senapsburk samt fyra smörfat.
Bing & Gröndahl; Elva kaffekoppar med fat, tolv assietter, två serveringsfat i olika modeller, skål på fot, såsbåt, gräddkanna, sockerskål, tandpetarhållare, fyra runda smörfat samt ett snäckformat smörfat. Kaffekannans höjd 22 cm.

Smärre slitage. Kaffekannans lock med avslag. Lock till senapsburk saknas. Ett extra kaffekoppsfat av Bing & Gröndahl medföljer. Två delar av Royal Copenhagen andra- och tredjesortering.

Utropspris
4 000 SEK