BARBRO BÄCKSTRÖM, litografi, signerad Barbro Bäckström, daterad 1977 och numrerad 21/125 med blyerts.
Bladmått 63 x 45 cm. Oramad.
Smärre veck i hörnen.
Barbro Bäckström var en svensk skulptör och bildkonstnär född på Djurö i Stockholms skärgård. Hon studerade vid Konstfack i Stockholm. Bäckström är främst känd för sina skulpturer och reliefer utförda i järnduk. Hon har skapat en mängd offentliga skulpturer, många av dem finns i Malmö och Lund. Formerna som Bäckström arbetar med hämtar hon från naturen. Med järnduk formade hon människofigurer, ofta kvinnor, detaljer av kroppar till poetiska visioner. Lätta som tunna tygskynken hänger de fritt i rummet med ljuset som spelar genom nätet och skapar skuggor, djup och stor skönhet. Materialen är ofta aluminium, brons och järn.