ALY BEN SALEM, gouache med guld och silverfärg, signerad och daterad -47.
Kvinnor. Bildyta 77 x 56 cm.
Svagt gulnad. Ej examinerad ur ram.
Aly Ben Salem var en tunisisk/svensk bildkonstnär. Salem utbildade sig vid akademien i Tunis samt i Paris. Han flyttade till Sverige efter kontakt med den svenska konstnärskolonin i Paris. I hans konstnärliga produktion återfinns glasmålningar och gouachemåleri i pastellfärg med inslag av guld, silver och emalj. Motiven föreställer ofta eleganta kvinnofigurer eller sagolika djur.