SOFFA, rokokostil, 1800-talets slut.

Förgyllt trä. Krön med floraldekor, stoppad rygg och sits. Skuren sarg uppburen av svängda ben med avslutande slingor och blad. Längd 192 cm, sitthöjd ca 47 cm, total höjd 110 cm.

Ställvis omfattande slitage och skador på trädelarna och förgyllningen.

Utropspris
300 EUR